حتما شما با این کلمات در هنگام مشاهده صفحه اطلاعات و خرید بازی ها مواجه شده اید، اما آیا می دانید این کلمات به چه معنی هستند؟ در این مقاله تک تک این موارد را نام برده و درباره آنها صحبت خواهیم کرد. هدف این مقاله، آشنایی خریداران با انواع مختلف محتواهای پولی منتشر شده برای یک بازی است.
DLC - دی ال سی یا محتوای اضافه (دانلودی) چیست؟
سازندگان معمولا پس از انتشار بازی ها، برای آنها محتواهای جدیدی مانند تغییر کاراکتر بازی، ابزارها و وسایل جدید برای بازی، نقشه جدید و ... منتشر می کنند. این محتوا ها می توانند رایگان و یا پولی باشند. به این محتواهای جدید DLC می گویند. این موضوع به سازندگان این امکان را می دهد که پس از انتشار بازی و گذشت زمان، همچنان درآمد داشته باشند. DLC ها همچنین می توانند به عنوان بسته های گسترش دهنده خط داستانی بازی ها و افزودن تعداد زیادی مراحل به بازی باشند. (در این حالت به آنها Expansion Pack نیز می گویند
در بازی های تک نفره (Single Player) خرید DLC ها اجباری نیست و شما در صورت نیاز به محتوای جدید می توانید آنها را خریداری کنید. در بازی های چند نفره (Multi Player) نیز معمولا به همین صورت است و سازندگان خریداران بازی را مجبور به خرید DLC نمی کنند. (به عنوان مثال در بازی Hearts Of Iron IV کافی است تا هاست دی ال سی ها را خریداری کرده باشد و دیگر افراد می توانند از محتوای دی ال سی ها استفاده کنند)، البته در بازی های آنلاین اگر دی ال سی ها را خریداری نکرده باشید معمولا در سرورهای بازی قادر به استفاده از امکانات جدید اضافه شده در آن دی ال سی نیستید. (به عنوان مثال در بازی Arma 3 شما می توانید وسایل نقلیه و اسلحه های دی ال سی را مشاهده کنید اما اگر دی ال سی خریداری نکرده باشید خودتان نمی توانید از آنها استفاده کنید.) همچنین در بعضی بازی ها اگر DLC های خاصی نداشته باشید نمی توانید در هاست هایی که از آن دی ال سی ها استفاده شده است به بازی بپردازید. (مانند بازی های Total War)
Bundle - باندل چیست؟
با خرید باندل، شما علاوه بر دریافت بازی محتویات بیشتری نیز با تخفیف دریافت می کنید. این محتویات می تواند تعدادی امکانات اضافه، دی ال سی های بازی و یا حتی چندین بازی دیگر باشد. باندل ها به دلیل تخفیف ویژه ای که دارند به صرفه تر از خرید جدا جدا هستند.
به عنوان مثال با خرید باندل War Chest Edition برای بازی Men Of War: Assault Squad 2 شما می توانید علاوه بر دریافت بازی، 6 دی ال سی بازی را نیز دریافت کنید. خرید باندل نسبت به خرید تک تک این دی ال سی ها 45 درصد ارزان تر خواهد بود. (تخفیف باندل)
و یا با خرید باندل Queer Games Bundle 2 شما می توانید 9 بازی را یک جا و با تخفیف 15 درصدی خریداری کنید.
Season Pass - سیزن پس چیست؟
سیزن پس ها به صورت ساده خرید (یا پیش خرید) کردن تمام، یا مقدار مشخصی محتویات اضافه (DLC) یک بازی با تخفیف قابل توجه است. Season Pass ها معمولا برای بازی هایی که یک برنامه بلندمدت برای عرضه محتویات اضافه دارند، مانند سری بازی های Battlefield منتشر می شوند تا کاربران این امکان را داشته باشند تمام دی ال سی های برنامه ریزی شده را با تخفیفی ویژه پیش خرید کنند و پس از عرضه، مستقیم این محتویات اضافه را دریافت کنند.
Expansion Pack - بسته توسعه چیست؟
در بخش DLC در این باره توضیح داده شد؛ به صورت خلاصه به محتویات اضافه ای گفته می شود که بخش داستانی بازی را گسترش می دهند.
Edition - ادیشن یا نسخه چیست؟
برخی بازی ها نسخه های متفاوت دارند، شما با خرید نسخه های بازی ها علاوه بر دریافت بازی، امکانات بیشتری (مانند دریافت XP بیشتر در بازی) دریافت می کنید. نسخه ها بسیار شبیه باندل ها هستند، اما دقت کنید نسخه ها با باندل متفاوت است و محتویات و تنوع نسخه ها معمولا کمتر از باندل ها است. هرچه نسخه بالاتری برای بازی خریداری کنید، امکاناتی بیشتری نیز دریافت می کنید. معمولا نسخه ها به صورت Deluxe، Special Edition، Complete Edition و ... نام گذاری می شوند.
به عنوان مثال بازی Tom Clancy's Rainbow Six Siege دارای 3 نسخه به نام های Deluxe، Ultimate و Gold است. هرچه نسخه بالاتری خریداری کنید، در بازی اپراتورهای بیشتری دریافت می کنید. با خرید نسخه Gold، شما در همان ابتدای بازی می توانید به اپراتور های سال 1 تا سال 3 دسترسی پیدا کنید.
Item - آیتم چیست؟
همانطور که در بازی ها دیده اید، تعدادی آیتم وجود دارد که شما با پیشرفت در بازی و صرف زمان می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. مانند سلاح، زره، قابلیت های ویژه و ... ؛ این وسایل درون بازی هستند و باید شما آنها را با انجام روش های خاصی بدست آورید.
شما می توانید در بازی های آفلاین با چیت و کد تقلب این آیتم ها را سریعا بدست آورید، اما در بازی های آنلاین امکان انجام چنین کاری به دلیل خطر بن شدن نیست. به همین دلیل است که آیتم های بازی های آنلاین ارزشمند می شوند. به همین منظور کاربران در بعضی بازی های آنلاین این امکان را دارند تا با دیگر بازیکنان معامله کنند و آیتم خرید و فروش کنند. در استیم، این خرید و فروش از قسمتی به نام مارکت انجام می شود.

حال که با انواع محتواهای عرضه شده برای بازی ها آشنا شدید، ممکن است بپرسید از کجا بدانیم هر نسخه، دی ال سی و ... برای بازی مورد نظر چه امکانات و ویژگی هایی دارد؟ شما در آنلاین جی نت می توانید در صفحه محصول، توضیحات، اطلاعات تمام نسخه ها، DLC ها و باندل ها را مطالعه کنید! هر روز اطلاعات بازی های جدیدی ترجمه و در وبسایت قرار می گیرد.